Mistrzem Ortografii w „DYKTANDO VIP 2018” o Złote Pióro Wójta Gminy Giżycko, została urzędniczka z Gminy Giżycko

W piątek (13.04) w Wilkasach już po raz dziesiąty odbyło się „Dyktando VIP” o Złote Pióro Wójta Gminy Giżycko, organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji. W szranki stanęło dwadzieścia osób, a najlepsza okazała się Barbara Sosnowicz urzędniczka z Gminy Giżycko

– Jest to dla mnie wielkie zaskoczenie – mówi Barbara Sosnowicz triumfatorka ortograficznych zmagań

I wicemistrzem została Żaneta Sarnecka-Roch z Giżyckiego Centrum Kultury , II wicemistrzem Jacek Baczewski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku.

Zapytaliśmy uczestników konkursu, co najwięcej sprawiło im problemów

Autorem tekstu dyktanda był Adam Janecki, emerytowany nauczyciel geografii z Wilkas, znany szaradzista, uczestnik wielu teleturniejów, teksty ortograficzne pułapek dyktowała polonistka Irena Sekścińska-Kozioł

Tekst Dyktanda VIP 2018

Wąziutką, wyboistą dróżką wzdłuż niegłębokiej strużki przemykał chyłkiem nieznany jegomość. Szarobrązowy cętkowany żupan, moherowy kapelusz i poszarzałe wąsiska czyniły z niego postać supertajemniczą. Niekiedy wyglądał jak półtora chochoła z Hrubieszowa. Tymczasem z papużką na ramieniu i mosiężną miniszkatułką na drobiażdżki podążał chyżo do swej podupadłej rezydencji. Tu najchętniej spędzał czas przy kominku, popijając miód z dębowej beczułki. W tym gmaszysku panował zazwyczaj nieopisany chaos.
Jego hobby to ornitologia. Nic więc dziwnego, że piegża czy kukułka, myszołów czy jaskółka, bażant, jastrząb, także puchacz czy pójdźka, a nawet gnieżdżący się w rosochatych bukszpanach kszyk, nie stanowią dla niego żadnej tajemnicy.
Poza tym to zapalony podróżnik i włóczęga. Niegdyś wzdłuż i wszerz przemierzył Dziki Zachód i Bliski Wschód z „Gazetą Giżycką” w ręku.
Obecnie zdarza się, że podziwiając z balkonu późnojesienny pejzaż, z nutką nostalgii wspomina hrabiankę Różę, którą poznał na andrzejkach w Gminnym Ośrodku Kultury w Wilkasach.
Autor dyktanda: Adam A. Janecki

 

 

By | 2018-04-13T19:49:53+00:00 Kwiecień 13th, 2018|Categories: O tym się mówi w Giżycku|0 Comments

Leave A Comment